Nic bez nas…

Dr Magda Szarota, badaczka, aktywistka oraz fotografka, współzałożycielka pierwszego stowarzyszenia kobiet z niepełnosprawnościami w Polsce, współtwórczyni Humanity in Action Polska, członkini Artykułu 6.:

“Kobiety z niepełnosprawnościami są z jednej strony jedną z najbardziej dyskryminowanych mniejszości a z drugiej jedną z najbardziej zróżnicowanych oraz pełnych potencjału społeczno-politycznego grup w Polsce.

Niestety te aspekty nadal są w dużej mierze omijane szerokim łukiem w ramach głównego nurtu działań w trzecim sektorze. To oznacza również, że intersekcjonalna dyskryminacja ze względu na płeć i niepełnosprawność ale też zasoby aktywistyczne kobiet z niepełnosprawnościami wynikające z naszych doświadczeń, wiedzy i przemyśleń od dekad są na marginesie polskiego ruchu na rzecz praw człowieka i feminizmu. Tymczasem prawa kobiet z niepełnosprawnościami to prawa człowieka a doświadczana przez nas intersekcjonalna dyskryminacja jest sprawą feministyczną.

My, aktywistki z niepełnosprawnościami oraz nasi sojusznicy/sojuszniczki to wiemy i od wielu lat działamy w trudnych warunkach by łatać dziury systemowe, wspierać godność osób stygmatyzowanych społecznie, punktować ekonomiczne upodlenie.

Szukamy też sposobów jak robić tę robotę by ceną przestało być nasze osobiste wypalenie czy poczucie, że “jesteśmy w tym same”. O tych sprawach będziemy rozmawiać na drugim zjeździe kobiet z niepełnosprawnościami. Jeśli również zależy Ci na jakości polskiej demokracji i aktywizmu na rzecz zmiany społecznej – przybywaj!
Nic (o nas) bez nas.”